Deň bláznov je jedinečný sviatok, ktorý spája humor, zábavu a oslavu jari a je to deň, kedy si môžeme dovoliť žartovať a vtipkovať viac ako inokedy.
1. apríl
- 15
Deň učiteľov
Na Slovensku oslavujeme Deň učiteľov od roku 1955.
28. marec pritom nie je náhodný. V tento deň si totiž pripomíname výročie narodenia Jana Amosa Komenského. Pri príležitosti tohto sviatku sme si vymenili úlohy - žiaci 3. a 4. ročníka si vyskúšali aké je to byť učiteľom.
16
Upratovanie obce, zmena termínu!
Od ovečky po sveter
ŽiTo v SÝPKE je občianske združenie, ktoré ponúka vzdelávacie programy a kultúrne aktivity v Moravskom Lieskovom. Organizácia sa zameriava na interaktívne vzdelávanie v prírodnej záhrade a v rekonštruovanej budove sýpky. Okrem toho organizuje rôzne workshopy a prednášky na aktuálne témy. Programy sú zamerané na zážitkové učenie o prírode, ekológii a udržateľnosti a prebiehajú v interiéri centra ako aj vo vonkajších priestoroch prírodnej záhrady a ovocného sadu.
Ako sa z békajúcej ovečky na pastvine stane vlna? A z nej potom sveter? Je to vari nejaké kúzlo? Žiaci preskúmali tento proces, ktorí zvládli už dávno naši predkovia. Čo dnes z ovčej vlny vieme vyrobiť my?
20
Deň vody
Téma Svetového dňa vody 2025
Zachráňme ľadovce - každá kvapka sa počíta
Rok 2025, vyhlásený za Medzinárodný rok ochrany ľadovcov, prinesie 22. marca významnú udalosť spájajúcu Svetový deň vody a historicky prvý Svetový deň ľadovcov. Hlavnou témou tejto oslavy bude práve ochrana ľadovcov, ktorá poukazuje na ich kľúčovú úlohu v globálnom vodnom cykle a na nevyhnutnosť riešenia klimatických výziev prostredníctvom udržateľného hospodárenia s vodnými zdrojmi.
Ľadovce sa topia rýchlejšie ako kedykoľvek predtým, čo spôsobuje nepredvídateľné a extrémne zmeny vo vodnom cykle. Táto situácia ohrozuje miliardy ľudí, pretože ústup ľadovcov vedie k povodniam, suchám, zosuvom pôdy a stúpaniu hladiny mora, čím zároveň poškodzuje ekosystémy.
Ochrana ľadovcov preto nie je len environmentálnou otázkou, ale otázkou prežitia.
Aby sme zmiernili dopady klimatických zmien, musíme spoločne znižovať emisie skleníkových plynov a udržateľne spravovať vodné zdroje.
Téma ochrany ľadovcov podčiarkuje naliehavosť globálneho úsilia na záchranu tohto nevyhnutného prírodného zdroja.
Všeobecné zásady prevencie akútnych respiračných ochorení pre rodičov
Vážení rodičia,
v nadväznosti na zvýšený výskyt akútnych respiračných a chrípke podobných ochorení pripravilo Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR (ďalej len "ministerstvo") v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva SR a hlavnou odborníčkou Ministerstva zdravotníctva SR pre odbor všeobecnej starostlivosti o deti a dorast informačné materiály pre školy a rodičov. Ich cieľom je podporiť prevenciu a obmedziť šírenie akútnych respiračných ochorení.
Ministerstvo odporúča, aby škola tieto materiály zverejnila na verejne prístupných miestach v priestoroch školy, na webovej stránke školy.
Priložené dokumenty obsahujú všeobecné zásady prevencie, ktoré sú určené na dlhodobé dodržiavanie, nielen v období zvýšeného výskytu ochorení.
Veríme, že tieto odporúčania prispejú k zníženiu chorobnosti detí a žiakov v škole.
Vseobecne_zasady_prevencie_akutnych_respiracnych_ochoreni_pre_rodicov.pdf
Návšteva knižnice
Legendárny šíriteľ slovenskej a českej knihy, a tým aj osvety a vzdelanosti, Matej Hrebenda – sa narodil aj zomrel v marci (10.3. 1796 – 16.3. 1880). Hoci bol slepý, natoľko miloval knihy, že sa mu stali osudom. Putoval po Gemeri, Malohonte až do Viedne, zbieral a zachraňoval staré tlače a rukopisy. Medzi slovenských vlastencov a vzdelancov roznášal nové slovenské a české knihy, ale aj obľúbené kalendáre medzi pospolitým slovenským ľudom sa zaslúžil, že aj chudobní a nevzdelaní ľudia spoznávali knižnú kultúru a získavali prehľad o verejnom dianí. Mesiac marec sa stal mesiacom knihy u nás v roku 1955, práve na počesť Mateja Hrebendu.
Návšteva v knižnici v Novej Bošáci, ďakujeme pani knihovníčke Danke Zámečníkovej a zamestnancom obecného úradu na čele s pánom starostom.
10
Noc v škole
- 61
Koniec fašiangového obdobia
Budúci týždeň nám končí fašiangové obdobie, po šiškách a karnevale prichádza Popolcová streda (toho roku 5.3.2025) a obdobie pôstu.
Tak sme si tie šišky pripravili. A aby sme si ich aj zaslúžili, pretože bez práce nie sú koláče, na krúžku sme ušili nové podsedáky do učebne informatiky.
Šišky:
1kg hladká múka
1/2 l mlieka
1kvasnice
2 lyžičky cukru
3 žĺtka
2 lyžice rumu
1 a 1/2 lyžičky soli
14
Jarné prázdniny
Fašiangy
Fašiangový čas je stále medzi nami a aj my sme si pripomenuli toto jedinečné obdobie plné hojnosti a veselosti. Deti na ŠIKOVNÍČKU pripravovali fánky,ktoré sa naozaj vydarili. Veď posúďte sami!
Recept: 250 g tvaroh 250 g hladká múka 1 celé vajíčko 1 KL sódy bicarbóny trošku soli Zamiesiť cesto,vyvaľkať asi na 4-5 mm,a vyprážať na oleji tvary aké chcete.
Obaľujeme v zmesi práškového a vanilínového cukru,príp.dať džem,nutelu alebo i slanú verziu-šunka,syr. DOBRÚ CHUŤ!
10
Zimná turistika
Absolvovali sme zimnú turistiku, občas nám na nos spadla aj malá snehová vločka. Spoznávame našu krásnu dedinu, dnes to bola osada Ukovec a Ondrášovec. Vedeli ste, že si tam môžete posedieť v útulnej pivničke pri dobrom jedle? Nám pani Evička pripravila palacinky a úžasným teplým čajíkom. Odporúčame vám ísť na návštevu. https://www.facebook.com/ukovec
Neobišli sme ani zvieratká, ktoré má na dvore pán Pacek so svojou rodinou.
21
Školské kolo Podjavorinskej Bzince
Úspešní recitátori z triednych kôl sa nám dnes predviedli v školskom kole.
Recitačná súťaž Hviezdoslavov Kubín prehlbuje v súťažiacich literárne poznanie, tvorivosť, kultivuje ich jazyk, reč, zmysel pre rytmus, pestuje vzťah k slovu, k účelnému a efektívnemu využívaniu voľného času. Táto súťaž sa po prvý krát konala 14. mája 1954.
Gratulujeme každému zúčastnenému
22
Korčuľovanie 2025
Do fotogalérie bol pridaný nový album Korčuľovanie 2025.
19
Novobošácke herničky
Gratulujeme
Inšpirácia pre všetkých školákov. Zapájajte sa aj vy vo svojom voľnom čase do súťaží a oplatí sa. Vaneska Vidová je šťastná výherkyňa!
Triedne vianočné besiedky
- 43
Vianoce 2024
Krásne prežitie Vianočných sviatkov v kruhu svojich najbližších prajú deti a zamestnanci ZŠ Nová Bošáca.
40
13. decembra - Sviatok svätej Lucie
...v ruke mali husacie krídlo, ktorým povymetali všetky kúty v dome, čím robili magickú očistu príbytkov pred vianočnými sviatkami a vyháňali zlých duchov.
6
Predvianočný čas
Ani našu školu neobišiel Mikuláš, piatok ráno čakalo prekvapenie na okne pri topánke každého žiaka našej školy.
Dnes sme začali prípravy na vianočné trhy pečením medovníčkov v našej školskej jedálni.
13